Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Technologia LED – sposób na oszczędności

Technologia LED – sposób na oszczędności

  • przez

Rachunki za energię elektryczną pochłaniają znaczną część naszego domowego i firmowego budżetu. Wiele osób prywatnych lub firm szuka więc sposobów zminimalizowania tych opłat. Okazuje się, że znalezienie oszczędności nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy tylko wymienić tradycyjne źródła światła na oświetlenie LED. Diody LED zużywają podczas pracy znacznie mniej energii elektrycznej, emitując przy tym mocniejszy strumień światła.

Mniejszy pobór energii i większa moc świetlna

Lampy i tuby LED gwarantują oszczędność prądu na poziomie 80%, w porównaniu do klasycznych żarówek. Niewielka dioda dorównuje mocą świecenia energochłonnym, tradycyjnym źródłom światła. Skuteczność świetlna tradycyjnych żarówek wolframowych wynosi zaledwie 5-16Lm/W, natomiast w diodach LED osiągamy skuteczność świetlną na poziomie 70-130Lm/W.  W praktyce lampa LED o mocy 3,5W dostarcza tyle światła, co klasyczna żarówka o mocy 25W. Wyższa skuteczność świetlna to równocześnie więcej światła przy niższym poborze energii, co daje nam gwarancję niższych rachunków za prąd.

Oszczędność dla domu

Poniżej przedstawiamy, jak wymiana tradycyjnych żarówek na lampy LED wpływa na rachunki w naszym domu lub firmie. Do porównania użyto lampy LED ORO-ATOS-E27-A60-8,5W o mocy 8,5W. Średni czas świecenia wynosi 6 godzin.


Jak wynika z tabeli zużycie energii elektrycznej jest dużo mniejsze. W skali roku na jednej lampie jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad 100zł, a w okresie 3 lat ponad 300zł. Warto wspomnieć, że lampy objęte są minimum 2 letnią gwarancją, a koszt zakupu zwraca się już po kilku miesiącach.

Oszczędność dla przemysłu

W oświetleniach przemysłowych oszczędności są dużo bardziej zauważalne. Przy lampie LED 35W (ORO-E27-T120-35W) i średnim czasie świecenia 8 godzin dziennie, oszczędności w skali roku mogą wynieść 300zł, a w przeciągu 3 lat nawet 900zł. Pamiętajmy, że mówimy tylko o jednej lampie. Przy zastosowaniu np. 10 takich lamp firma może zaoszczędzić prawie 9000 zł i to tylko  w okresie gwarancyjnym.

Nie tylko niższe rachunki za prąd

Kolejną zaletą, pozwalającą zachować więcej pieniędzy w budżecie, jest wysoka trwałość i solidność źródeł światła LED. Lampy LED są jednymi z najbardziej trwałych źródeł światła.  Dioda LED może pracować nawet 30 000 godzin wówczas, gdy trwałość tradycyjnej żarówki to zaledwie 1 000 godzin. Nie oznacza to jednak, że lama LED po przekroczeniu deklarowanie żywotności od razu zgaśnie, tak jak to bywa w przypadku tradycyjnych żarówek, tylko jej jasność będzie stopniowo słabnąć.  Podczas cyklu życia jednej lampy LED zużylibyśmy do 30 tradycyjnych żarówek. Duża częstotliwość włączania nie wpływa negatywnie na żywotność diody, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła.

Oszczędność i ekologia

Technologię LED można nazwać ekologiczną oraz energooszczędną. Największą zaletą lamp LED jest niskie zużycie prądu, nawet 10 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd powoduje, że przy produkcji energii elektrycznej do atmosfery trafia mniej szkodliwych substancji. Ekologiczność lamp LED wynika również z wysokiej wytrzymałości i żywotności oraz łatwości jej utylizowania. Technologia LED jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Produkując lampy ekologiczne nie wykorzystuje się rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji.

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED w znacznym stopniu obniży rachunki za energię elektryczną, zarówno w gospodarstwach domowych jak i w wielkich halach produkcyjnych. Taka drobna zmiana, niewymagająca wymiany instalacji elektrycznej, pozwoli zaoszczędzić w skali roku znaczną sumę pieniędzy. Nie należy zapominać również, że wybranie technologii LED ma korzystny wpływ na naszą planetę.